Українська література гр.936

 № 32

Дата: 02.04.2021р.

Тема:Олександр Довженко. Творча трагічна біографія митця. Олександр Довженко - відомий у світі кінорежисер, засновник поетичного кіно

Хід уроку

1. Ознайомитися із біографічними відомостями Олександра Довженка, законспектувати


10 вересня 1894 рік Народився в с.В"юнище (тепер м.Сосниці Чернігівської області)в селянській родині.  Початкову освіту здобув у Сосницькій початковій школі.

1911-1914 Навчання в Глухівському учительському інституті.

1914 – 1917рр. Вчителює в Житомирському змішаному вищому початковому училищі.

1917 рік Вчителює в Києві, вступив на економічний факультет Комерційного інституту, був головою громади інституту.

1919 рік Захопившись революцією, служить у петлюрівській армії. За це його засудили до ув’язнення в концтаборах. У 1920 приєднався до КП(б)У, з якої згодом виключений.

1921 рік Працював при українському посольстві у Варшаві. 1922 – у Німеччині на посаді секретаря консульського відділу торгового представництва УНР.

1923 рік Повернувся до Харкова й незабаром став відомим як художник-ілюстратор «Вістей», автор карикатур, які підписував псевдонімом «Сашко». Належав до літературних організацій «Гарт» та «ВАПЛІТЕ».

1926 – 1933 рр. Працював на Одеській кінофабриці та Київській студії художніх фільмів.

1930 рік Зняв картину «Земля» , яка вивела українське мистецтво на широкі міжнародні обшири й принесла митцю славу. Одружується з акторкою Юлією Солнцевою.

1932 рік Зняв перший звуковий фільм «Іван» і був запрошений до кіностудії «Мосфільм». Прийняв рішення виїхати до Москви і з 1933 р. працював там.

1933 рік Переїздить до Москви, а потім на Далекий Схід.

1935 рік Нагороджено орденом Леніна, а восени з’явився на екранах «Аероград».

1939 рік Вийшов на екрани «Щорс» (поставлений на Київській кіностудії).

1941 — 1945 рр. Новели: «Ніч перед боєм», «Мати», «Стій, смерть, зупинись», «Хата», «Тризна» та інші.

1943 рік Кіноповість «Україна в огні». Твір був заборонений Сталіним, а Довженку не було дозволено повертатися в Україну.

1949 рік За «ідеологічно правильний» фільм «Мічурін» митець одержав Державну премію, яка означала офіційну його реабілітацію після «України в огні».

1949 – 1956 рр. Викладав у Всесоюзному Державному інституті кінематографії, ставши професором цього закладу.

1956 рік Опублікована «Зачарована Десна» (автобіографічний твір); завершена  «Поема про море». У листопаді розпочалися зйомки однойменного кінофільму.

25 листопада 1956 р. Довженко помер у Москві.

2. Переглянути відео

3. Теорія літератури (законспектувати)

Кіноповість – це жанр, що поєднує ознаки кіно та повісті й призначений для читання й екранізації.

Від кіно кіноповість запозичує такі риси: фрагментарність і динамізм оповіді, багатство асоціативних моментів і зорових вражень, напруженість сюжету, яскраво виражений конфлікт, монументалізм образів;

від повісті – епічність, метафоричність, розлогість пейзажних картин, наявність однієї-двох сюжетних ліній та авторські відступи.

Публіцистичність — це певна тенденція, певна манера пись­ма, певні стильові особливості, властиві як звичайній інформації, так і науковим працям, і творам художньої літератури. Публі­цистичність — це якість, що може бути притаманна творові будь- якого роду й жанру. Поняття публіцистичності органічно охоплює широке суспільне звучання, проблемність, тенденційність, поле­мічність і специфічну, притаманну публіцистиці образність.

Домашнє завдання:

Прочитати "Щоденник" О.Довженка, за бажанням переглянути фільм

1. https://www.ukrlib.com.ua/styslo/printit.php?tid=3268

2. Документальний фільм


Шановні учні! Фото виконаних завдань прошу надсилати мені на електронну адресу pacerinanata@gmail.com Вайбер або Телеграм


№ 33 - № 34

Дата: 06.04.2021р.

Тема: Історія написання "Зачарованої Десни", автобіографічна основа твору

Хід уроку

1. Ознайомитися із теоретичним матеріалом (прочитати)

Батьківщина — це місце, де людина народилася, де промовила перше слово, зробила перший крок. І куди б не закинула її доля, їй неодмінно світитиме далеким вогником, сповитим щемним і невситимим спогадом, отой найперший Берег Дитинства.

Особливо боляче буває в чужому краї, коли немає змоги повернутися на Батьківщину. Туга за рідним краєм робить життя на чужині нестерпним.

Довженко теж вигнанець з України. Йому не судилося жити і працювати серед рідних людей і на рідній землі. Пересвідчуємося у цьому, зокрема, коли читаємо один із щоденникових записів О. Довженка, опублікованих нещодавно: «Пишу, розлучений із народом моїм, з матір'ю, з усім, з батьковою могилою, з усім-усім, що любив на світі більш над усе, чому служив, чому радувався. Я ніби навіщував собі недолю в творах. Прощай, Україно. Прощай, рідна, дорога моя земле-мати. Я скоро помру. Умираючи, попрошу вирізати з грудей моїх серце і хоч його одвезти і десь закопати на твоєму лані під твоїм небом. Прийми його. Воно тобі весь вік молилось, не проклинаючи ні однієї з чужих земель». (1.04.1946)

Через усе життя проніс він гарячу любов до краю, де народився, до чарівної річки Десни.

Внутрішній світ О. Довженка дуже багатогранний, що виявилося в малюнках, фільмах, сценаріях, прозі, публіцистиці, листуванні.

Тільки земля України, зрошена кров'ю і потом своїх синів і дочок, могла явити світу такого генія.

Сьогодні ми розглянемо автобіографічний твір «Зачарована Десна», у якому тісно переплелись два персонажі: малий Сашко й дорослий митець.

Щоб зрозуміти душу дорослої людини, треба заглянути в чарівний світ її дитинства.

2. Словникова робота ( записати визначення)

Автобіографія — це опис свого життя.

Символізм — це алегоричне вираження якого-небудь поняття, ідеї, почуття через літературний твір.

Соціалістичний реалізм — це творчий метод, що склався на початку XX ст., як відображення процесів розвитку художньої культури в добу соціалістичних революцій, як вираження відповідно усвідомленої концепції світу і людини.

В соцреалізмі вбачали «естетичне вираження соціалістично-усвідомленої концепції світу й людини, зумовленою епохою боротьби за встановлення й творення соціалістичного суспільства», тому він був єдиним офіційно дозволеним у Радянському Союзі «творчим методом» літератури і мистецтва.

Автобіографічний твір — літературний жанр: опис власного життєвого шляху на основі спогадів.

Кіноповість — жанр художнього твору, що поєднує ознаки кіно (фрагментарність і динамізм оповіді, багатство асоціативних моментів і зорових вражень, монументальність образів) і повісті (епічність і психологізм, метафоричність і потяг до гіперболи, широкі пейзажні картини та авторські відступи).

3. Прочитати

«Зачарована Десна» — гімн землі і людям, які зростили і виховали, навчили працювати, любити прекрасне, ненавидіти потворне.

Задум написати цю повість виник ще в роки Великої Вітчизняної війни. Твір писався понад 14 років. Перший запис — фрагмент до кіноповісті з'являється у фронтовому щоденнику Олександра Довженка 5.04.1942 р.

«А вчора, пишучи спогади про дитинство, про хату, про діда, про сінокіс, один собі у маленькій кімнаточці сміявся і плакав. Боже мій, скільки ж прекрасного і дорогого було в моєму житті, що ніколи-ніколи вже не повернеться».

Робота продовжувалася з перервами, і, нарешті, — остаточне редагування і дата: 1942-1955 рр.

Так за рік до смерті, ніби лаштуючись у далеку дорогу, Довженко склав прощальну осанну рідній річці, проголошував чисті, мов сльози, слова, що завжди хвилюють і роблять нас, читачів його, кращими, людянішими; змушують замислитись, пройнятись урочистістю, бо ми торкаємося великої таїни письменника — пізнаємо секрет його творчої сили, відчуваємо далеку мить його народження як митця.

Кого не схвилюють рядки кіноповісті:

«Благословенна будь, моя незаймана дівице Десно, що, згадуючи тебе вже много літ, я завжди добрішав, почував себе невичерпно багатим і щедрим. Так багато дала ти мені подарунків на все життя.Далека красо моя! Щасливий я, що народився на твоєму березі, що пив у незабутні роки твою м'яку, веселу, сиву воду, ходив босий по твоїх казкових висипах, слухав рибальських розмов на твоїх човнах і казання старих про давнину, що лічив у тобі зорі на перекинутому небі, досі, дивлячись часом униз, не втратив щастя бачити оті зорі навіть у буденних калюжах на життєвих шляхах».

«Зачарована Десна» — це твір глибоко філософський, він не тільки про дитинство автора.

Відтворюючи події своїх дитячих років, Довженко розв'язує важливу проблему — проблему формування людини взагалі, її характеру, поглядів на життя. Своїм твором Олександр Довженко ще раз доводить, що дитинство — найщасливіша і водночас найвирішальніша пора в житті кожного.

Тож давайте спробуємо з'ясувати, що, за кіноповістю, є визначальним у формуванні людини як особистості.

З першої сторінки з'являється оповідач, який виступає у двох іпостасях: як автор і як герой твору — малий Сашко. Відповідно, і розповідь має двоплановий характер:

✵ 1 план — своєрідне відтворення світу в дитячій свідомості;

✵ 2 план — філософські роздуми зрілої людини-митця про суть людського буття, роль дитинства у формуванні особистості.

У цих роздумах І виявляється особа автора філософа-публіциста. Звідси і двоплановість характеру митця і письменника — Довженка. Твір не має чіткого сюжету з послідовним розвитком подій — сюжет двоплановий: основна сюжетна лінія — це ніби окремі новели (дитинство Сашка, його враження, сцени захоплення навколишнім світом), другий план — ліричні відступи зрілого майстра слова (філософське осмислення художньої творчості, краси людської праці, природи й людини).

4. Визначаємо тему та ідею твору( записати в зошити)

Тема: сповнена радощів і смутку щира сповідь письменника про своє дитинство, про кровний зв'язок з народом і рідною землею.

Ідея: заклик любити життя, цінувати і берегти те прекрасне, що робить людину духовно багатою і щасливою. Не забувати, якого ти кореня і що дав тобі твій народ та батьки, бути гідним сином їх.

Отже, патріотизм, любов і повага до батьків, виховання працею, збереження миру на землі, охорона природи — вічні проблеми. Олександр Довженко розв'язує їх з позиції добра, правди, людяності.

Максим Рильський назвав «Зачаровану Десну» задушевною ліричною оповіддю, по вінця напоєною любов'ю до рідного краю, до трудового народу, до України з її великим, але скорботним минулим і з її «великим і радісним майбутнім».

5. Прочитати твір О. Довженка "Зачарована Десна"

https://www.ukrlib.com.ua/books/printit.php?tid=866

6. Переглянути відеоматеріал до уроку

7. За бажанням переглянути фільм


Шановні учні! Фото виконаних завдань прошу надсилати мені на електронну адресу pacerinanata@gmail.com,  Вайбер або Телеграм

№ 35
Дата: 12.04.2021р.
Тема: Узагальнення вивченого
           ДКР. Контрольний твір на одну із тем

Хід уроку

Шановні учні! Завдання ДКР виконуйте на подвійних аркушах паперу! 

Підпис(на 7-ому рядку зверху):

Директорська контрольна робота

з української літератури

учня/ учениці ІІ курсу гр.№ 936

ДПТНЗ "Покровський ЦППРК"

Прізвище та ім"я


Всередині аркуша вкажете дату і тему твору.

1. Ознайомлення із темами, запропонованими для написання твору:

1. «Я народився і жив для добра і любові» (громадянський подвиг О. Довженка).

2. Гармонія людини і природи у повісті «Зачарована Десна» О. Довженка.

3. «Щоденник» О. Довженка — викривальний документ тоталітарної системи.

2. Систематизація матеріалу. Складання плану твору.

3. Написання контрольного твору

Шановні учні! Фото виконаних завдань прошу надсилати мені на електронну адресу pacerinanata@gmail.com,  Вайбер або Телеграм і по можливості принесіть виконані завдання, ваші роботи потрібно зшити і здати!


Немає коментарів:

Дописати коментар